Mr. Wash

Słoneczna myjnia samochodowa

Pierwsza instalacja słoneczna firmy Mr.Wash, uruchomiona w Mannheim w Niemczech, przeznaczona do zasilania myjni samochodowej.

Powierzchnia kolektorów: 197 m². Uruchomiona w czerwcu 2014.

Mycie samochodów jest energochłonnym procesem, wymaga dużo prądu i ciepła. Teraz część zapotrzebowania na energię cieplną Mr.Wash w Mannheim pochodzi ze słońca. To bardzo dobrze współgra z popytem na usługi, bo kiedy świeci słońce, to jest boom w myjni. W deszczową pogodę popyt jest znacznie mniejszy. W czerwcu 2014 r uruchomiono pole kolektorów o powierzchni prawie 200 m², zamontowane na dachu budynku technologicznego Mr. Wash.

"Po tym, jak w ostatnich latach zajęliśmy się głównie efektywnością energetyczną, to bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej dla naszego wysokiego zapotrzebowania na ciepło jest logicznym kolejnym krokiem" wyjaśnia dr Raoul Enning, dyrektor generalny sieci Mr.Wash. Instalacja słoneczna pozwala przedsiębiorstwu godzić cele ekologiczne z wymogami efektywności ekonomicznej. Dr Enning: "Czas amortyzacji jest dość długi. Jednak jako przedsiębiorstwo rodzinne jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia w kategoriach długoterminowych. W tym przypadku "zielone argumenty" były po prostu przekonujące".

System solarny od Ritter XL Solar był montowany przez doświadczoną firmę partnerską Paradigma - Janssen z Heidelbergu. Solarne uzyski będą wnosić corocznie około 100 000 kilowatogodzin ciepła. W ten sposób ok. 40 000 samochodów może zostać umytych. Teraz właściciele samochodów z Mannheim i okolic nie mają już daleko do "myjni z dobrym sumieniem". Również w Hanowerze są dobre perspektywy, ponieważ tutaj Mr.Wash planuje następną instalację słoneczną, tym razem o powierzchni kolektorów 700 m².