KRAL AG

Słoneczne chłodzenie w procesie produkcyjnym

KRAL AG jest jednym z liderów światowych najbardziej innowacyjnym producentem pomp śrubowych i mierników przepływu. Od swojego powstania w roku 1950 ta rodzinna firma zapracowała na doskonałą renomę w tym sektorze.

W procesie produkcji KRAL AG wykorzystuje ponad 50 obrabiarek CNC - tokarki, frezarki i szlifierki. Energia potrzebna do chłodzenia wszystkich obciążeń cieplnych dochodzi do około 320 MWh rocznie. W przyszłości będzie generowana przez cieplny system chłodniczy. Około jednej trzeciej potrzebnej energii będzie produkowane przez duży system solarny. Ciepło odpadowe z kompresorów powietrznych będzie również skierowane do zasilania agregatów chłodniczych. Pozostała brakująca część ciepła będzie pochodzić z kotłów olejowych.

Pole kolektorów zamontowane jest na dachu hali produkcyjnej i składa sie ze 120 kolektorów próżniowo-rurowych typu CPC45 i CPC30 o łącznej powierzchni około 550 m2. System solarny pracuje stale z temperaturą co najmniej 90 C zasilając agregat absorpcyjny o mocy 150 kW. W miesącach zimowych uzysk ciepła z kolektorów wykorzystywany jest do ogrzewania Przewiduje się, że 80-85% uzyskanego ciepła słonecznego będzie zużyte do chłodzenia, a pozostała część zasili układ grzewczy.

Oczekuje się, że system solarny dostarczy około 212 MWh, co odpowiada 420 kWh/m2 apertury. Biorąc pod uwagę żądane temperatury, jest to ekstremalnie wysoki uzysk, możliwy tylko w przypadku kolektorów próżniowo-rurowych o wysokiej wydajności.

Bez systemu solarnego KRAL AG potrzebowałby około 28.000 litrów oleju rocznie dodatkowo (odpowiada to około 75% rocznego zużycia kotłów olejowych). Dla środowiska oznacza to emisję CO2 mniejszą o 87 ton rocznie (310 g CO2 na kWh z oleju opałowego).