Promienie słoneczne chłodzą w Karlsruhe

Generowanie pary procesowej w temperaturach 100°C do 150°C

Główne zadanie

Realizacja neutralnego dla środowiska chłodzenia budynku z pomocą kolektorów próżniowo-rurowych i parowego sprężarkowego agregatu chłodniczego.

Wyjątkowość

Projekt jest unikalny w skali światowe. Za sprawą innowacyjności już uzyskał nagrodę OTTI-Innovationpreis w kategorii Energia Solarna 2015, a także jest finalistą Intersolar AWARD 2015 w kategorii Projekt Solarny Europy

Wdrożenie

Na dachu budynku Laboratorium 80 kolektorów próżniowo-rurowych w technologii plazmowej produkuje parę niezbędną dla parowego agregatu chłodniczego. W lecie kolektory produkują wolną od emisji CO2 parę przez bezpośrednie odparowanie wody w kolektorach. Para służy do wytwarzania wody lodowej w agregacie chłodniczym (DSKM). W ten sposób energia słoneczna jest wykorzystywana najefektywniej wtedy, gdy jest najbardziej dostępna. Lecz takze w zimie instalacja przynosi wielkie korzyści. Uzyskane ciepło służy przygotowaniu ciepłej wody i ogrzewaniu budynku. Jedna instalacja może więc dostarczać pary, jak również ciepłej wody. Wykorzystanie energii słonecznej nigdy dotąd nie było tak elastyczne.

Kolektory próżniowo-rurowe w technologii plazmowej firmy Ritter w tej instalacji powinny dostarczać minimum 160 MWh ciepła rocznie, a w sprzyjających warunkach nawet 180 MWh. Dla potrzeb tego projektu i współpracy z generatorem chłodu Ritter XL Solar zmodyfikował izolację termiczną i prowadzenie przepływu w swoich kolektorach.

Dalsze informacje o projekcie, agregacie chłodniczym opartym na zjawisku rozprężania pary wodnej oraz specjalnie zaprojektowanym zasobniku ciepła utajonego znajdą Państwo na stronie Hochschule Karlsruhe, Institut für Kälte-, Klima- und Umwelttechnik   www.hs-karlsruhe.de