Julius Blum GmbH

Specjaliści w obróbce metalu pionierami w wykorzystaniu ciepła słonecznego

Szczegóły projektu:

Julius Blum GmbH jest jedną z największych firm zajmujących się obróbką metalu w Austrii i jednym z liderów rynku w dziedzinie okuć meblowych. Zatrudniając ponad 5300 pracowników, firma rodzinna produkuje w 7 lokalizacjach w Vorarlbergu, a także w Polsce, Brazylii i USA.

Od jesieni 2011 r. Blum opiera się na produkcji energii słonecznej w zakładzie 6 w Gaißau koło Bregencji. Osiemdziesiąt kolektorów próżniowych typu CPC 45 i dwudziestu typu CPC 30 tworzy pole kolektorowe o powierzchni prawie 460 metrów kwadratowych, przeznaczone do ogrzewania energii słonecznej na dachu hangaru hali produkcyjnej.

Układ słoneczny z temperaturą wylotową 80 ° C wspomaga ogrzewanie wstępnych zbiorników zanurzeniowych w lakierni. Maksymalna wydajność instalacji wielkopowierzchniowej do słonecznego procesu grzewczego waha się w zależności od pory roku i warunków napromienienia od 0 do 200 kilowatów. Oczekiwane oszczędności gazu ziemnego wynoszą ok. 22 000 metrów sześciennych rocznie. Tak więc układ słoneczny powinien być w stanie dostarczyć około 8 procent zapotrzebowania na energię cieplną zakładu lub około 15 procent ciepła procesowego w Gaißau i zaoszczędzić środowisko ponad 50 ton CO2 rocznie.

Wykorzystanie słonecznej energii cieplnej w przemyśle i handlu jest wciąż w powijakach, ale ma wielki potencjał. Julius Blum GmbH podejmuje pionierską rolę przy budowie jednego z największych systemów solarnych tego typu w Europie. Firma uzasadnia inwestycję w przełomową technologię słoneczną w następujący sposób: "Tematy środowiskowe zawsze były ważnym problemem w naszej firmie. Robimy wiele w różnych dziedzinach i daleko poza wymaganiami prawnymi. Chcemy również wnieść nasz wkład w zrównoważoną poprawę równowagi ekologicznej w przyszłości. Okresy amortyzacji takich układów słonecznych są bardzo długie, dlatego też nie mówi się powierzchownie o ekonomicznym znaczeniu dla wykorzystania energii słonecznej. U nas jest to o wiele bardziej wyrazem postawy wartości, która także uważa ekologiczną myśl za zrównoważoną"