Wentylacja

Wraz ze wzrastającym wymaganiem oszczędności energii w budynkach, rosną też wymagania dotyczące szczelności okien i całego budynku. Dlatego naturalna wentylacja grawitacyjna nie wystarcza do zapewnienia zdrowego środowiska wewnętrznego, a niekontrolowana wentylacja jest przyczyną znacznych strat ciepła. Stąd konieczność stosowania centralnego systemu wymuszonej wentylacji z funkcją odzysku ciepła. Tylko tak można zagwarantować odpowiednio szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczonego powietrza i nadmiaru wilgoci, przy akceptowalnych kosztach energii. Proponujemy wyłącznie jednostki wentylacyjne (rekuperatory) o wysokiej sprawności odzysku ciepła, przeznaczone dla domów niskoenergetycznych lub certyfikowane dla domów pasywnych.

Cechy szczególne jednostek wentylacyjnych serii CASA firmy Swegon :
 • konstrukcyjne przygotowanie do recyrkulacji gorącego powietrza, czerpanego z nad kominka na drewno, taka technika dogrzewania charakterystyczna jest dla domów skandynawskich.
 • opcjonalnie można też zamontować wstępną nagrzewnicę wodną, chłodnicę wodną lub urządzenie dwu-funkcyjne do chłodzenia i ogrzewania
 • wybrane modele mogą być połączone z wyciągiem kuchennym, z pominięciem wymiennika ciepła
 • wydajność wentylacji może być regulowana automatycznie w oparciu o pomiar CO2
 • inteligentna funkcja ochrony przed zamrożeniem dba o ciągłość wentylacji
 • możliwe podłączenie do systemu zarządzania budynkiem
Ecodesinlabels2
Źródło: SWEGON
Jak to działa?

Zużyte powietrze jest usuwane z mieszkania przez zawory wywiewne i kanałami odprowadzane do centrali wentylacyjnej. Powietrze wywiewane jest pobierane z tych części mieszkania, w których powstają największe ilości substancji szkodliwych dla jakości powietrza. Te pomieszczenia to: toalety, kuchnia i łazienki. Powietrze wewnątrz urządzenia kierowane jest do wymiennika ciepła, w którym odzyskuje się energię cieplną z powietrza wywiewanego, następnie przechodzi przez wentylator powietrza wywiewanego i jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

Houselayout
Źródło: SWEGON

.Jednocześnie świeże i zimne powietrze z zewnątrz dostaje się do urządzenia, przechodzi przez filtry usuwające wszystkie szkodliwe substancje i przechodzi do wymiennika ciepła, gdzie jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z wywiewu. Następnie jest dystrybuowane przez kanały nawiewne i dyfuzory do pomieszczeń mieszkalnych.

swegon
Źródło: SWEGON

Najbardziej wydajne urządzenia CASA mają moc mniejszą niż 85W przy przepływie powietrza 65 litrów/s. Wymiennik ciepła podnosi temperaturę nawiewu o 36 °C, gdy na zewnątrz jest -20 °C.

Cechy szczególne jednostek wentylacyjnych firmy Atrea z serii DUPLEX dla domów jednorodzinnych :
 • modele z serii DUPLEX EC5 i DUPLEX Easy swoją wydajnością pokrywają cały zakres potrzeb domów jednorodzinnych
 • modele z serii DUPLEX Flexi swoją wydajnością pokrywają potrzeby dużych domów jednorodzinnych lub biur
 • montaż płaski, podsufitowy lub pionowo na ścianie (DUPLEX EC5)
 • montaż podsufitowy, pionowy na ścianie lub stojący na podłodze (DUPLEX Easy)
 • montaż podsufitowy lub stojący na podłodze (DUPLEX Flexi)
 • wyjątkowo małe wymiary (np. 280 mm dla montażu podsufitowego) DUPLEX EC5/Easy
 • 92 % sprawności odzysku ciepła w przeciwprądowym, turbulentnym wymienniku ciepła własnej konstrukcji ATREA
 • 100 % przepustnica by-pass z siłownikiem Belimo
 • wentylatory prądu stałego o najwyższej jakości produkcji niemieckiej EBM
 • łatwa nastawa parametrów na zewnętrznym panelu kontrolnym (DUPLEX EC5)
 • różne pakiety systemów kontroli i sterowania w zależności od żądanego poziomu funkcjonalności i kosztów układu sterowania
 • układ sterowania typu Plug-and-play
 • funkcja stałego przepływu
 • zintegrowany webserver
 • opcjonalne nagrzewnica wstępna i grzałki
 • modele certyfikowane dla domów pasywnych:
  • DUPLEX Easy (cała seria) 250, 300, 400
  • DUPLEX 370 EC4
  • DUPLEX Flexi (cała seria) 1100, 1600, 2600, 3600
Seria DUPLEX EC5/ECV5

Jednostki wentylacyjne DUPLEX EC5 / ECV5, montowane poziomo pod sufitem lub pionowo na ścianie, wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, silnikami EBM, sprawnością około 92 % dzięki przeciwprądowemu, turbulentnemu wymiennikowi ciepła oraz wysokiej klasy systemem kontroli i sterowania wraz ze standardowym dostępem internetowym.

DUPLEX EC5
DUPLEX ECV5
 
Katalog marketingowy
Katalog techniczny
 
Seria DUPLEX Easy

Ta seria jest tańszą wersją jednostek wentylacyjnych w obudowie z tworzyw sztucznych, ale również z wysokowartościowymi komponentami wewnątrz: wentylatory EBM, turbulentny, przeciwprądowy wymiennik ciepła. Co za tym idzie, również charakteryzuje się wyśmienitą sprawnością, okolo 92%. Jednostki dostępne są z pakietami sterowania o różnym stopniu zaawansowania, tak by spełnić indywidualne oczekiwania projektantów i użytkowników.
Wyposażany jest w panel sterowania potencjometryczny CPB lub kontroler z ekranem dotykowym CPA.

DUPLEX Easy
Katalog marketingowy
Katalog techniczny
 
Seria DUPLEX Flexi

Seria wszechstronnych jednostek wentylacyjnych przeznaczona do montażu wewnątrz, wyposażona w turbulentny, przeciwprądowy wymiennik ciepła o sprawności do 93% oraz wentylatory prądu stałego. Montaż możliwy jest płasko pod sufitem lub pionowo na podłodze. Możliwa jest zamiana kierunków przepływu powietrza w trakcie montażu, tzn. można zamienić czerpnię i wyrzutnię. Daje to pełną swobodę układu montażowego. Opcjonalne akcesoria takie jak wodna nagrzewnica, chłodnica, automatyczna przepustnica na przewodzie czerpni i inne montowane są na zewnątrz urządzenia. W zależności od wymaganego komfortu i zakresu funkcji jednostka może być wyposażona jeden z pakietów systemu kontrolnego, panel manualny oraz sensory np. wilgotności, CO2. Dostępne są również jednostki w wersji tzw. "higienicznej", to znaczy z certyfikatem niemieckiego Instytutu Higieny ILH Berlin.

DUPLEX Flexi
Katalog marketingowy
Katalog techniczny
 

ZEHNDER 70 - 550

Jednostki wentylacyjne firmy ZEHNDER znakomicie sprawdzają się w mieszkaniach oraz domach jedno - i dwurodzinnych. Wyróżniają się wysokim stopniem sprawności i odzysku ciepła, cichą pracą, łatwym sterowaniem oraz intuicyjną obsługą. Stopień odzysku ciepła jest niezwykle wysoki i wynosi do 95%. Zalety te zostały potwierdzone przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Urządzenia o wydajności do 6000 m3/h posiadają certyfikat PHI,

Zehnder ComfoAir 70
Zehnder ComfoAir 180
Zehnder ComfoAir 200
Zehnder ComfoAir 350
Zehnder ComfoAir 450
Zehnder ComfoAir 550
 
Zehnder ComfoCool

Wstępnie schłodzone powietrze zewnętrzne jest wyjątkowo przyjemne przede wszystkim podczas upalnych dni w lecie. Dla pełnego komfortu w pomieszczeniach firma Zehnder oferuje jednostkę chłodzącą ComfoCool, w której dzięki pompie ciepła odbywa się aktywna regulacja temperatury powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci.

Zehnder ComfoCool 350
Zehnder ComfoCool 550
 
Zehnder Wymiennik Entalpiczny

Entalpiczny wymiennik ciepła umożliwia optymalizację względnej wilgotności powietrza w budynku – to idealne rozwiązanie w przypadku zbyt suchego powietrza w zimie. Para wodna z wilgotnego powietrza odprowadzanego ulega „skropleniu“ i zostaje wchłonięta przez membranę. Odzyskana wilgoć i ciepło są oddawane do świeżego powietrza doprowadzanego, a wszystko odbywa się bez przenoszenia zapachów i mikroorganizmów.

Zehnder Wymiennik Entalpiczny
 
Zehnder Sterowanie

Wszystkie sterowniki firmy Zehnder charakteryzują się łatwą obsługą. Panel sterowania jest dostępny z funkcją załączania czasowego oraz wyświetlaczem, który można zabudować w puszce elektrycznej. Najwyższe oczekiwania spełnia panel sterowania ComfoControl Luxe.

Zehnder Sterowanie