Duże instalacje solarneSolarne sieci cieplne

Volker Wichter: “wielu nie sądziło, że w Hunsrück można dostarczać ciepło po 3 ct/kWh”

Kiedy Burmistrz i jego współpracownicy pracowali nad nowym rozdziałem historii energetyki, mieli pełne ręce roboty – tym bardziej więc ciesze się, że Burmistrz Neuerkirch poświęcił nam czas. Tu, w Hunsrück  powstaje lokalna sieć ciepłownicza dla dwóch wsi Neuerkirch i Külz,  zasilana dużą instalacją solarną. Zanim jednak przedstawię Państwu ten ekscytujący projekt, pozwólmy najpierw dojść do głosu samemu Burmistrzowi – Volker Wichter.


EP:Jak to się stało, że Pan i społeczność Neuerkirch wpadliście na pomysł zbudowania lokalnej sieci cieplnej?

Miejska Rada Neuerkirch podjęła uchwałę o opracowaniu koncepcji projektowej “Fit for the Future”. W sierpniu 2013 powołano kilka grup roboczych do przygotowania projektu  – między innymi Grupę Ekologiczną. Ta grupa zaproponowała budowę sieci cieplnej i rozpoczęła badanie różnych możliwości realizacji inwestycji.

EP:Jakie były pierwsze kroki? Czy od początku było jasne, że wybór padnie na energię słoneczną i zrębki drewna i jak doszło do współpracy z sąsiednią gminą?

Grupa robocza rozpatrywała różne formy organizacji, a także różne źródła energii (takie jak pompy ciepła, biogaz, olej rzepakowy, zrębki, kolektory słoneczne i inne). Wybór zrębków nastąpił dość szybko, ponieważ można je łatwo zakupić lokalnie, a to było dla nas ważne kryterium. Wykorzystanie energii słonecznej początkowo wydawało się atrakcyjne, jednak nie ekonomiczne. Było jasne, że o wiele więcej gospodarstw domowych w Neuerkirch musiało by być zainteresowane niż pierwotnie zakładano. Stąd pomysł, by zaprosić do projektu Külz.

EP:Czy były jakieś przeszkody zanim tak naprawdę się zaczęło?

Wiele  zaangażowanych osób, w tym projektanci, nie wiedziało jak bardzo zaawansowana jest już technika solarna i, że również w Hunsrück może dostarczać ciepła.

EP:A jakich rad udzielił by Pan innym burmistrzom na tej drodze?

Członkowie Grupy Ekologicznej zaprosili przedstawiciela Ritter XL Solar, by przedstawił aktualny stan techniki solarnej. Od samego początku Grupa położyła duży nacisk na public relations. Wspólnie z władzami lokalnymi i ze mną, grupa robocza organizowała imprezy, ulotki, osobiście dostarczano je do domów, wiele godzin poświęcono wieczorami na udzielanie odpowiedzi. Tylko tak można osiągnąć wysoki udział. Zorganizowaliśmy również wyjazdy na inne instalacje sieci lokalnych w Büsingen* i Mannebach**  – każdy zainteresowany mógł pojechać i przyjrzeć się.

EP:I wreszcie: czy instalacja już działa? Kiedy będzie gotowa?

Uruchomienie planowane jest na lato 2016.

EP:Co sądzi Pan o Konkursie “Bioenergie-Kommune 2016”. Sieć ciepłownicza Neuerkirch-Külz, w moim przekonaniu, spełnia jednocześnie kilka kryteriów konkursu. Połączenie biomasy i energii słonecznej, dobry udział mieszańców i wzór do naśladowania dla całego regionu. Jak daleko do udziału w Konkursie …?

Konkurs to oczywiście dobra rzecz. Ponieważ jednak nasza sieć jeszcze nie jest do końca uruchomiona, postanowiliśmy zgłosić swój udział w Konkursie Gmin Bioenergetycznych za dwa lata.

EP:Trzymamy kciuki! Dziękuję Burmistrzowi Volker Wichter oraz Radnej Anne Fitzgerald – Grupa Ekologiczna.

* Büsingen – wieś, enklawa niemiecka w Szwajcarii, uruchomiono tam sieć ciepłowniczą zasilaną m.in. dużą instalacja solarną.

** wieś Mannbach leży również w Hunsrück i od 2012 zaopatrywana jest w ciepło z sieci lokalnej zasilanej ciepłem ze zrębków.

Energia słoneczna nie jest jedynym wyzwaniem przy budowie sieci cieplnej Neuerkirch-Külz

Instalacja solarna to nie jedyny temat, z którym musiano zmierzyć się w Neuerkirch. Burmistrz opowiedział też, jak obok części sieci cieplnej położono linię światłowodową oraz kanały dla linii energetycznych. Na pewnym odcinku trzeba było prowadzić sieć pod strumieniem w bardzo trudnych warunkach. Zdobytego doświadczenia Burmistrz nie zamierza zachowywać wyłącznie dla siebie, ma zamiar prezentować je w całych Niemczech.

Praca edukacyjna jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek

I rzeczywiście jego doświadczenia pokazują jak ważna jest edukacja w tej dziedzinie skoro nawet projektanci nie mieli świadomości, że w naszych szerokościach geograficznych ciepło słoneczne może mieć znaczny udział w pokryciu zapotrzebowania na energię.

Największa instalacja solarna w Rheinland-Pfalz

Obecnie jest to największa instalacja solarna w Nadrenii-Palatynacie. Po uruchomieniu będzie dostarczać około jednej piątej rocznego zapotrzebowania, czyli co najmniej 3.100 MWh. W lecie nawet 100%. Głównym źródłem ciepła są dwa kotły na zrębki.

Kilka szczegółów technicznych:

 • lokalizacja instalacji solarnej i grzewczej: Neuerkirch, gmina związkowa Simmern w Hunsrück9fce2d42d3
 • moc kotłów na zrębki: 1.200 kW
 • pole kolektorów: 1.422 m2 wysokowydajne kolektory próżniowo-rurowe Ritter XL Solar
 • medium ciepło-nośne: czysta woda
 • zbiornik buforowy: ponad 120.000 litrów,  około 85 litrów na m2 powierzchni kolektorów
 • kalkulacyjna oszczędność paliwa rocznie: 80.000 litrów oleju
 • ilość gospodarstw domowych zasilanych z sieci: 140
 • długość sieci: około 6 km
 • temperatury robocze (zasilanie/powrót): 85/55° C w zimie, i 80/60° C w lecie
 • koszt jednostkowy energii: 10 ct/kWh (energia słoneczna + biomasa)
 • koszt jednostkowy energii słonecznej 3 ct/kWh (oświadczenie operatorów Energetyki Regionu Simmern Gmbh & Co. KG)

Łączne koszty budowy około 4,25 mln Euro, dotacja regionalna Rheinland-Pfalz 480.000 Euro, do tego środki federalne za pośrednictwem Banku Rozwoju KfW. Gospodarstwa domowe podłączone do sieci otrzymują jednorazowy zasiłek w wysokości 4.000 Euro. Podstawowa opłata roczna wynosi wtedy 400 Euro. Gotowość instalacji solarnej i uruchomienie sieci zaplanowano na lato 2016. Wtedy to Neukirch i Külz będą prawdziwie “Fit fur die Zukunft”.

solarthermieanlage-waermenetz-simmern_01planung-solaranlage_01


Źródło: http://www.ecoquent-positions.com/volker-wichter-solarwaerme-hunsrueck-neuerkirch/

Linki do innych źródeł informacji o tej inwestycji:

 

raport2014
Plan działania – marzec 2014

2016_01_12_16_52_05-122016_01_12_16_52_05-22