EXPRESSINO – nowy kompaktowy zbiornik Paradigmy

Jakie zadanie spełnia EXPRESSINO?

Kompaktowy zbiornik EXPRESSINO jest szczególnie użyteczny w przypadku zastosowania systemu ogrzewania wspomaganego kolektorami słonecznymi. Oznacza to, że oprócz klasycznego źródła ciepła – na przykład kocioł na pellet, kocioł gazowy, kocioł olejowy – użytkownik posiada także działający system solarny, który dostarcza ciepło słoneczne do układu grzewczego. Zbiornik służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wspiera ogrzewanie pomieszczeń. W czasie działania słonecznego systemu grzewczego bezwzględnie konieczny jest bufor grzewczy, czyli magazynowanie ciepła.

EXPRESSINO przechowuje energię słoneczną gromadzoną przez kolektory słoneczne. Zbiornik jest podłączony bezpośrednio do solarnego obiegu grzewczego. Płyn w obiegu solarnym (w naszych systemach Paradigma AquaSolar nośnikiem ciepła jest czysta woda), który stale tam krąży, transportuje ciepło z kolektora do zbiornika magazynowego EXPRESSINO, a chłodniejsza woda z dołu zbiornika przepływa z powrotem do kolektora – cykl zaczyna się od nowa.

Nie bez powodu nazwano ten zbiornik EXPRESSINO: “ino” jest sufiksem (tak zwanym afixem lub sufiksem), który dołącza się do terminu głównego w celu jego gramatycznego zredukowania.

To stosunkowo mały zbiornik w naszej rodzinie zbiorników Paradigmy. Dzięki kompaktowej konstrukcji i wymiarom, EXPRESSINO pasuje tam, gdzie nie ma miejsca do postawienia bufora, na przykład pod dachem (tak zwane dachowe centrale grzewcze), w małej kotłowni lub małym pomieszczeniu gospodarczym – w zależności od lokalnych warunków. Jego wysokość, w tym 8 centymetrów sztywnej izolacji z pianki sztywnej PU, wynosi 1,72 m. Aby profesjonalnie zmontować zbiornik, potrzebna jest wysokość montażu co najmniej 1,77 m.

EXPRESSINO jest wykonany ze stali i przeznaczony do montażu pionowego. To sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca: jego średnica wynosi 0,66 m. Jest stosunkowo wąskim urządzeniem. Aby móc przetransportować go przez wszystkie drzwi, włazy dachowe i przejścia do miejsca instalacji, wymagana jest minimalna szerokość 0,69 m.

EXPRESSINO wyposażony jest w przyłącza dla solarnego obiegu grzewczego, dowolnego kotła grzewczego i obiegów grzewczych. Jako urządzenie wielofunkcyjne, zdolny jest do:

  • higienicznego przygotowania ciepłej wody użytkowej (stacja wymiennikowa)
  • zasilania obiegów grzewczych.

Dla których gospodarstw domowych jest odpowiednie EXPRESSINO?

Z jednej strony, dla gospodarstw domowych, w których, jak już wspomniano, nie ma wystarczająco dużo miejsca na postawienie dużego zbiornika.

Z drugiej strony EXPRESSINO z prawie 300 litrami pojemności (dokładna pojemność: 286 litrów) doskonale sprawdza się w domu z jedną do czterech osób, na przykład w małym domu rodzinnym.

Czy Paradigma oferuje pakiet EXPRESSINO?

Tak. Dostępne są pakiety zawierające EXPRESSINO w komplecie z naszymi kolektorami próżniowo-rurowymi z zestawem montażowym.


Dane techniczne EXPRESSINO w skrócie

ParametrJMWartość
Wysokość z izolacjąmm1.720
Wymagana wysokość montażowamm1.770
Średnica z izolacjąmm660
Pojemność zbiornikalitry286
Wymagana szerokość transportowamm690
Grubość izolacji PURmm80
Pojemność gotowości solarnejlitry70
Maksymalna temperatura pracyC95
Masa razem z grupami pompowymikg104
Moc strat ciepłaW66
Klasa efektywności energetycznejB