Nowe kotły kondensacyjne na pellety

Katalog kotłów na pellety firmy Paradigma rozszerzył się o nowe modele, są to:

  • PELLETTI TOUCH BWT
  • PELLETTI MAXI TOUCH BWT

Dobrze już znana i sprawdzona w praktyce seria kotłów PELLETI TOUCH o mocy od 25 kW do 64 kW została rozszerzona o modele wyposażone w kondensacyjny wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej.

PELLETI TOUCH plus kondensacyjny wymiennik ciepła
=
PELLETI TOUCH / MAXI BWT

Poniżej przedstawiamy cechy najnowszych kotłów kondensacyjnych na pellety, wyjaśnimy zalety innowacyjnej konstrukcji BWT  oraz informujemy, na jaką subwencję rządową (w Niemczech) można liczyć przy zakupie takiego kotła.

Widok kondensacyjnego wymiennika ciepła
Fot. Paradigma

Wysoka sprawność!

Wymiennik ciepła BWT, zabudowany na tylnej stronie kotła, wykorzystuje ciepło, które w wyniku spalania pelletów uchodzi razem ze spalinami. Konstrukcja wymiennika sprawia, że w wyniku kondensacji pary wodnej uchodzącej razem ze spalinami ciepło parowania jest odzyskiwane i przekazywane do obiegu grzewczego. Tym sposobem sprawność kotła wzrasta o około 10% i osiąga wielkość do 102,8%.

Pełna automatyzacja!

Nowe systemy grzewcze, tak jak i dotychczasowe, działają w pełni automatycznie. Oznacza to, że zarówno zapłon w palniku, jak i regulacja mocy są w pełni zautomatyzowane – operator tych kotłów kondensacyjnych nie musi w tym celu podejmować żadnych działań.

Intuicyjny panel sterowania!

Panel sterowania
Fot. Paradigma

Sprawdzony, wielkogabarytowy wyświetlacz dotykowy (panel sterowania, zdjęcie obok), w który wyposażony jest PELLETTI TOUCH, sprawia, że obsługa i sterowanie kotłem pelletowym jest łatwe i intuicyjne, za dotknięciem palca, dzięki czytelnym symbolom i zrozumiałym tekstom.

Łatwy do przyłączenia!

Tak jak dotychczasowe, tak i nowe modele kotłów na pellety wyposażone w nową technologię kondensacyjną zaprojektowane są tak, by montaż był łatwy. Zostaną dostarczone do na budowę gotowe do podłączenia, tak aby  instalatorzy mogli wykonać swoją pracę w bardzo krótkim czasie i bez pozostawiania za sobą śladów.

Komfortowy!

Komfortowe usuwania popiołu w PELLETTI Touch BWT jest opcjonalne, a w modelu PELLETI Maxi Touch BWT jest to część standardowego wyposażenia. Popiół, który powstaje podczas spalania pelletu jest automatycznie transportowany do zewnętrznego popielnika, z którego można go z łatwością wyrzucić bez wielkiego brudzenia rąk.

Dostosowuje się do potrzeb!

W ramach zakresu swojej wydajności moc kotła można dostosować do zmieniających się potrzeb. Przyczynami zmiany zapotrzebowania na energię mogą być na przykład:

  • potrzeba ogrzewania większej powierzchni w wyniku rozbudowania domu (zwiększone zapotrzebowanie na energię)
  • potrzeba mniej ciepła, aby ogrzać dom po termomodernizacji budynku – (zmniejszone zapotrzebowanie na energię).

Bogato wyposażony!

Spojrzenie na wnętrze nowego kondensacyjnego kotła na pellety ujawnia jego bogatą, techniczną złożoność:

Budowa wewnętrzna kotłów PELLETI Touch / PELLETI Touch BWT

Duży zakres mocy!

Podczas gdy konwencjonalny kocioł pelletowy PELLETTI MAXI TOUCH o mocy znamionowej do 56 kW już jest idealnym źródłem ciepła dla budynków o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, takich jak domy wielorodzinne, budynki komunalne lub budynki komercyjne, to nowa wersja z mocniejszą technologią kotła kondensacyjnego PELLETTI MAXI TOUCH BWT oferuje jeszcze większy potencjał oszczędnościowy.

Możliwe jest nawet połączenie zwana kaskadą kotłów. Kaskada równoległe połączonych do 4 kotłów na pellety może ogrzać nawet bardzo duże budynki. Ewentualnie, dotychczasowy wciąż istniejący kocioł może służyć w tej konstelacji do pokrycia szczytowych obciążeń.

Możliwe zasilanie z odległego magazynu paliwa!

W przypadku, gdy kocioł na pellety i magazyn pelletów nie są blisko siebie z jakiegokolwiek powodu, nie jest to powód do zmartwień: pneumatyczny system zasilania kotłów Paradigma jest w stanie pobrać paliwo z odległości do 20 metrów, przy różnicy wysokości do 6 metrów.

Warto wiedzieć, że pomieszczenie magazynowe o powierzchni od 4 do 6 metrów kwadratowych zwykle wystarcza do przechowywania wystarczającej ilości pelletów drzewnych na potrzeby typowego domu rodzinnego.

Zyskowny!

W pełni zautomatyzowana i oparta na potrzebach technologia grzewcza nowej serii kotłów Paradigma oferuje między innymi to, że system grzewczy działa optymalnie i zużywa jak najmniej pelletów drzewnych. Dzięki maksymalnemu uzyskowi energii można zaoszczędzić maksimum paliwa i związanych z tym kosztów paliwa – krótko mówiąc: oszczędzasz na kosztach ogrzewania. Możliwe jest nawet 15 procent oszczędności!

Kwalifikuje się do uzyskania dotacji!

Państwo nagradza energooszczędną modernizację systemu grzewczego  obfitymi dotacjami. Federalne Biuro ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) wspiera PELLETTI TOUCH BWT (uwaga: poniższe dane dotyczą wyłącznie rynku niemieckiego)

  • w budynkach modernizowanych minimum 4.500 EUR
  • w budynkach nowych minimum 3.000 EUR

Poniższe dane uzyskano w oparciu o zasady Programu Motywującego do Energetycznej Efektywności (APEE), za sprawą którego można liczyć na finansową pomoc przy wymianie starego kotła olejowego lub gazowego na kocioł na pellety (stan na: 5/2018, Niemcy):

  • MAP – dotacja podstawowa 5.250 EUR
  • APEE – 20 procent dodatek 1.050 EUR
  • APEE – ryczałt optymalizacyjny 600 EUR
  • RAZEM dofinansowanie: 6.900 EUR

Dane techniczne w skrócie

ParametrJmPELLETI Touch BWTPELLETI MAXI Touch BWT
Moc nominalnakW25 kW32 kW41 kW49 kW55 kW64 kW
Wymagana szerokość transportowacm757579797979
Wysokośćcm160160186186186186
Głębokośćcm117,5117,5137,5137,5137,5137,5
Sprawność dla pełnej mocy (50/30 C)%102102,8102,7102,7102,7102,7
Klasa efektywnościA++A++A++A++A++A++
Pojemność pojemnika na popiółl3030
Pojemność pojemnika zewnętrznego – komfort*l19*19*25252525

* Zewnętrzny pojemnik na popiół opcjonalnie

PELLETI TOUCH / MAX BWT jako element instalacji z częściowym ogrzewaniem słonecznym

Nowe kotły na pellety z technologią kondensacji również świetnie sprawdzają się jako źródła ciepła w systemach grzewczych, gdzie znaczna część energii pozyskiwana jest ze Słońca. Dotyczy to nie tylko solarnego wspomagania, ale przede wszystkim częściowego ogrzewania słonecznego. O skuteczności takiego układu można dowiedzieć się więcej na stronie www.paradigma-duel.pl . Poniższa grafika przedstawia szybki przegląd możliwych kombinacji.

Źródło: https://blog.paradigma.de/neu-pellet-brennwertkessel-pelleti-touch-bwt-und-pelleti-maxi-touch-bwt/