Kompaktowa kotłownia Paradigma EnergyVario

W nowoczesnym i niskoenergetycznym domu jedno- lub dwurodzinnym racjonalne wykorzystanie energii oraz powierzchni użytkowej to sprawy priorytetowe.

Zwykle trudno jest wygospodarować przestrzeń na bardziej rozbudowane systemy magazynowania energii cieplnej, czerpanej z kominka z płaszczem wodnym, kolektorów słonecznych, a tym bardziej we współpracy z kotłem na pellet. Kocioł, który sam zajmuje sporo miejsca, potrzebuje jeszcze magazynu paliwa.

Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie urządzeń kompaktowych, łączących w sobie różne funkcje niezbędne w systemie grzewczym. Na przykładzie najbardziej zaawansowanego rozwiązania dostępnego na rynku, jakim jest zestaw wielofunkcyjnego zbiornika buforowego AquaExpresso III i centrali grzewczej EnergyVario, można przekonać się, że minimalizacja wymaganej przestrzeni, to nie jedyna korzyść. Optymalne dopasowanie do siebie współpracujących podzespołów minimalizuje straty ciepła, wyklucza pomyłki montażowe i “dzieła” radosnej twórczości niedouczonych instalatorów, radykalnie skraca czas montażu i uruchomienia kotłowni. Nie bez znaczenia jest również niezwykła łatwość utrzymania czystości w takiej kotłowni.

 

Kompletny zestaw składa się z:

  • wielofunkcyjnego zbiornika buforowego AquaExpresso III
  • centrali grzewczej EnergyVario

 

EnergyVario_budowa

EnergyVario-schemat

Przykładowy uproszczony schemat hydrauliczny

Zbiornik buforowy AquaExpresso III służy do magazynowania chwilowego nadmiaru energii z dostępnych źródeł ciepła w celu spożytkowania jej w późniejszym czasie. Najważniejsze cechy tej konstrukcji, to:

  • warstwowe ładowanie energii z kolektorów słonecznych, dowolnego kotła lub kominka z płaszczem wodnym lub opcjonalnie grzałki elektrycznej
  • warstwowe rozładowanie energii dla potrzeb obiegów grzewczych i przygotowania ciepłej wody
  • higieniczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem zintegrowanej ze zbiornikiem przepływowej stacji wymiennikowej WFS-35

 

Centrala grzewcza Energy Vario zawiera w sobie pozostałe ważne elementy kotłowni:

  • stację solarną STAqua mono z regulacją SystaSolar Aqua II
  • jedną lub dwie grupy pompowe z mieszaczami
  • opcjonalnie kocioł gazowy kondensacyjny ModuGas
  • centralny panel sterowania S-Touch
  • regulację ogrzewania SystaComfort II

 

Cały system może być oczywiście obsługiwany z poziomu dowolnej przeglądarki intenetowej.

Idealnym rozwiązaniem z technicznego punktu widzenia jest połączenie powyższego zestawu z pakietem odpowiednich kolektorów słonecznych, najlepiej z Aqua Plasma. Mamy wtedy gwarancję najwyższej klasy energetycznej w każdym zastosowaniu.

pakiet-ENERGY_VARIO